Witamina B7

Witamina B7, zwana także biotyną należy do witamin z grupy B rozpuszczalnych w wodzie. Dzięki bakteriom znajdującym się w jelicie cienkim organizm jest w stanie produkować niewielkie jej ilości. Poza tym, warto
wspomnieć, że nadmiar witaminy B7 jest wydalany z organizmu wraz z moczem.

Bierze udział w syntezie i rozkładzie białek, tłuszczów, a także węglowodanów, pobudza przemianę glukozy w wątrobie, ma wpływ na stabilizację ilości glukozy we krwi, co nadaje jej niemałą rolę w funkcjonowaniu organizmu. Wpływa na dobre samopoczucie, a także witalność i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B7 w organizmie?

W przypadku niedoboru witaminy B7 w organizmie mogą wystąpić takie objawy, jak na przykład zaburzenia pracy układu nerwowego, skutkujące depresją, wzmożoną sennością, stanami lękowymi, nerwowością, rozdrażnieniem, uczuciem cierpnięcia kończyn, bólami mięśni, a także występowaniem stanów lękowych, poza tym, nudności, powiększenie wątroby, zanik apetytu. Ponad to, przy deficycie witaminy B 7 może dojść do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi, zapalenia spojówek czy skóry lub też wypadaniem włosów i złym stanem skóry.

Czym może objawiać się nadmiar witaminy B7 w organizmie?

Podobnie, jak w przypadku innych witamin z grupy B witamina B7 nie jest toksyczna. Co za tym idzie, nadmiar tego związku w organizmie nie wpływa negatywnie na jego pracę.

Gdzie szukać witaminy B7?

Bardzo wiele produktów zawiera w swoim składzie witaminę B7. Są to na przykład: orzechy, słonecznik, mleko, podroby (wątróbka, nerki), ser, żółtka jajek, ryby, mięso (cielęcina, wieprzowina, drób), kukurydza, owoce (banany, arbuzy, melony, brzoskwinie, winogrona), warzywa (burak, pomidor, szpinak, marchew, groch, cebula, kalafior).