Witamina B3

Witamina B3, zwana też niacyną należy do witamin z grupy B rozpuszczalnych w wodzie. Jest to witamina istotna, ponieważ na swój udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego, a także nerwowego. Ma również udział przy rozkładzie cukrów,kwasów tłuszczowych i białek oraz wpływa na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Jej występowanie wiąże się bezpośrednio z prawidłowym stanem skóry i włosów, ponad to ułatwia sen i działa uspokajająco.

W zależności od płci i wieku człowieka zalecana norma dzienna waha się od 6 do 17 mg na dzień. Zwiększona efektywność działania witaminy B3 może być spowodowana występowaniem chromu.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B3 w organizmie?

W przypadku deficytu witaminy B3 w organizmie mogą wystąpić takie objawy, jak na przykład zaburzenia w metabolizmie węglowodanów, nieprawidłowe działanie układu trawiennego: biegunki, osłabienie, zmniejszenie masy ciała, a także bezsenność, bóle i zawroty głowy, problemy z zapamiętywaniem, agresywne zachowanie, wybuchy złości oraz zły stan skóry.

Czym objawia się nadmiar witaminy B3 w organizmie?

Zbyt duża ilość witaminy B3 w organizmie może skutkować różnymi objawami. Są nimi na przykład zły stan skóry ( poczerwienienie, pieczenie i swąd), poza tym wysoki poziom glukozy we krwi, a także zaburzenia pracy serca, problemy z wątrobą, zaburzenia pracy serca. Ponad to, nadmiar niacyny może powodować uczucie mrowienia i szumu w uszach oraz bóle głowy.

Gdzie znaleźć witaminę B3?

Witamina B3 występuje w wielu produktach, na przykład w: drożdżach, otrębach pszenicznych, orzeszkach ziemnych, drobiu, tuńczyku, łososiu, wątrobie, suszonych brzoskwiniach, migdałach, pomidorach, jak również kaszy gryczanej, ziemniakach, daktylach, produktach mlecznych, jajkach i figach.