hello world!

Przypomnij sobie wydarzenia z przeszłości dzięki muzyce

Muzyka towarzyszy ludziom od zawsze. Sprawia, że podrywamy się do tańca, wzrusza nas wyciskając łzy albo powoduje szeroki uśmiech na naszych twarzach. Z pewnością jest ona wartością samą w sobie, ale w zasadzie jak na nas wpływa? Niektórzy potrafią godzinami słuchać muzyki swojego ulubionego zespołu. Gdziekolwiek spojrzymy zobaczymy ludzi ze słuchawkami w uszach. Dlaczego stanowi ona tak ważny i nieodłączny element naszego życia?

Muzyka i jej wpływ na nas

Wystarczy odpowiednio dobrać muzykę, aby wpływać na naszą percepcję tak, jak chcemy. Okazuje się, że jeżeli chciałbyś sprawić by jakaś osoba postrzegała neutralny wyraz twarzy jako wesoły lub smutny musiałbyś odtworzyć dla niej odpowiadającą temu muzykę. Co ciekawe, emocje, których dostarcza nam muzyka dzielą się na odczytane i odczuwane. Utwór muzyczny może sprawić, że odczuwasz konkretną emocję, ale też możesz po prostu odczytać emocje jakie ma on przekazać samemu ich nie odczuwając.

Muzyka a pamięć

Słuchanie muzyki może przywoływać wspomnienia. Osoby w podeszłym wieku mające problemy z pamięcią, a także ludzie dotknięci różnymi traumami, którzy z tego powodu stracili wspomnienia łatwiej przypominają sobie przeszłe wydarzenia dzięki muzyce, która kojarzy im się z danym okresem.

Nauka języka

Chcesz efektywniej uczyć się języka obcego? Okazuje się, że muzyka może Ci w tym pomóc. Jak dowiodły badania łatwiej i szybciej nauczysz się fraz w obcym dla siebie języku, jeżeli połączysz je z muzyką, to znaczy po prostu ułożysz sobie do nich melodię.

Muzyka a Twoja osobowość

Preferowane przez Ciebie gatunki muzyki mogą świadczyć o cechach Twojej osobowości. I tak na przykład fanom muzyki bluesowej przypisuje się takie cechy jak otwartość i kreatywność, natomiast miłośnicy muzyki country mają być pracowici.

Na koniec

Naukowcy wciąż badają to jakie działanie na nasz umysł i ciało ma muzyka. Jednak, żeby cieszyć się pięknem muzyki nie musimy znać naukowych terminów z nią związanych. Wystarczy słuchać!

Polityka prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram