Potas

Potas to pierwiastek będący jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on składnikiem występującym niezwykle powszechnie w bardzo wielu produktach. Niestety, zdarza się, że mimo to, ludzie cierpią na jego niedobory, które mają poważne skutki dla ich organizmów.

Największa ilość tego mikroelementu jest magazynowana w mięśniach szkieletowych. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, a także ma swój udział w przemianie węglowodanów. Poza tym, jest odpowiedzialny za gospodarkę kwasowo-zasadową, a także wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

Dzienne zapotrzebowanie na potas u dorosłego człowieka wynosi od 2 do 3 tys.Miligramów.

Jakie są objawy niedoboru potasu w organizmie?

Objawami, jakie towarzyszą niedoborowi tego mikroelementu w organizmie mogą być spuchnięte kończyny, nieregularna praca serca, skurcze mięśni przy upałach i podczaswzmożonego wysiłku, a także nadciśnienie.

Ponad to, o deficycie tego pierwiastka może dowodzić uczucie zmęczenia, a takżepodenerwowanie i drażliwość. Umłodzieży może wywołać trądzik.

U osób zażywających środki nasercowe i zapobiegające nadciśnieniu lub środki moczopędne, a także u tych, które odchudzają się, lub też cierpią na biegunki i wymioty istnieje duże zagrożenie niedoborem potasu.

Jak rozpoznać zbyt dużą ilość potasu w organizmie?

Często zdarza się, że nadmiar tego pierwiastka nie daje o sobie znać. Jednak, gdy to już się stanie jego objawami mogą być czucie mrowienia ust i języka, skurcze i porażenia mięśni, nieprawidłowe odczuwanie bodźców, a także zła praca serca.

Gdzie znaleźć potas?

Potas występuje w takich produktach jak: suszone owoce ( na przykład morele, figi, śliwki) , awokado, ziemniaki, babany, grejpfruty, pomidory, a także kiwi.