0

Po co Ci zatoki?

Zapewne nie raz słyszałeś w telewizji lub radio hasła reklamujące jakiś lek na zatoki. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak tak naprawdę są one zbudowane i dlaczego tak wielu ludzi cierpi na problemy związane właśnie z nimi? Jeśli nie, ten tekst może okazać się dla Ciebie bardzo ciekawy, gdyż postaramy się na jego łamach przybliżyć Ci budowę i działanie tego narządu.

Czym są zatoki?

Zatoki przynosowe to nic innego jak puste przestrzenie w czaszce wypełnione powietrzem. Chociaż ich działanie nie zostało jeszcze ostatecznie wyjaśnione przez świat nauki, nieprawidłowe ich funkcjonowanie spędza sen z powiek wielu ludzi na całym świecie.

Co powoduje ból zatok?

Zatoki dzielą się na czołowe, szczękowe, a także komórki sitowe. Te pierwsze znajdują się nad oczami i nie wykształcają się one u każdego człowieka. Zatoki szczękowe z kolei, jak wskazuje ich nazwa, znajdują się w bliskim sąsiedztwie szczęki, co może powodować powiązanie problemów z nimi związanych z przypadłościami natury stomatologicznej. Komórki sitowe natomiast mają pojemność najmniejszą ze wszystkich. Zapalenie zatok sitowych powoduje silny ból zlokalizowany między oczami i nieleczony może rozprzestrzenić się na resztę zatok.

Zatoki to wciąż tajemnica

Mimo iż funkcje zatok nie zostały do końca zbadane, wiemy już, że pełnią one bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ właśnie w zatokach powietrze, które wdychamy zostaje ogrzane, nawilżone i oczyszczone. To rzęski znajdujące się w błonie śluzowej, którą wyścielone są zatoki, mają za zadanie wychwytywanie bakterii i zanieczyszczeń, tak, aby nie mogły one wpłynąć negatywnie na stan Twojego zdrowia. Zatem, jak widzimy, niezmiernie ważne jest zachowanie zdrowia zatok tak, by mogły prawidłowo spełniać swoje zadanie.

Niekończące się problemy z zatokami

Nieprawidłowe funkcjonowanie narządu jakim są zatoki może powodować dolegliwości, które z znacznym stopniu są w stanie obniżać komfort życia. Dlatego ból zatok, który jest po prostu silnym bólem głowy, jest objawem, którego żaden z nas nie powinien bagatelizować, gdyż nieleczony może doprowadzić do poważnych, długofalowych powikłań. Jednak skutecznie leczenie zatok musi opierać się o prawidłową diagnozę, czyli właściwe rozpoznanie przyczyny choroby. Jeśli ten etap zostanie przez nas zaniedbany, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że problemy z zatokami będą ciągnąć się za nami przez wiele miesięcy, a tego chciałby uniknąć zapewne każdy z nas. Z tego względu jak najwcześniejsze skonsultowanie się ze specjalistą jest najlepszym rozwiązaniem. Więcej na temat zatok znajdziesz w książce „Zapalenie zatok. Od rozpoznania po całkowite wyleczenie„.

Blog