hello world!

Bezsenność – przyczyny i sposoby jej zwalczania

Czy zdarzyło Ci się mieć problemy z zaśnięciem mimo że czułeś się zmęczony? A może często budzisz się w nocy nie mogąc ponownie wrócić do snu? Jeśli tak, to nie jesteś jedyną osobą, jaka boryka się z tego rodzaju problemami.

Jak wiadomo niewystarczająca ilość snu na dłuższą metę może powodować poważne powikłania zdrowotne. Dlatego też, warto odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to niemożność dostarczenia swojemu organizmowi odpowiedniej dla niego ilości snu, co uniemożliwia osiągnięcie uczucia wypoczęcia. To ile godzin na dobę powinieneś przespać, aby po przebudzeniu czuć się wypoczętym jest kwestią zależną od indywidualnych czynników. Dlatego właśnie bezsenność definiowana jest nie przez ilość przespanych godzin, lecz przez jakość snu i to czy po przebudzeniu występuje uczucie wypoczęcia.

Przyczyny bezsenności

Jako, że bezsenność nie jest zaburzeniem wywoływanym przez jedną konkretną przyczynę traktowana jest ona bardziej jako objaw innego problemu. Z tego wynika, że przyczyny takiego stanu mogą być różne w zależności od osoby.

1. Przyczyny psychiczne

Problemy ze snem mogą być spowodowane przez regularne wzmożone odczuwanie stresu związanego z pracą, nauką czy problemami osobistymi. Poza tym może ją powodować lęk, a także depresja. Doświadczając tej ostatniej możliwe jest, że zamiast kłopotów z zasypianiem chory śpi zbyt dużo w ciągu doby.

2. Przyczyny związane ze spożywanymi substancjami

Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny, nikotyny czy alkoholu również może prowadzić do problemów ze snem. Poza tym, wywoływać ją mogą niektóre środki medyczne. Mogą to być na przykład leki antyalergiczne, środki związane z pracą serca i układu krwionośnego, a także niektóre antydepresanty.

3. Przyczyny fizyczne

Przyczynami fizycznymi, które mogą powodować kłopoty z zaśnięciem mogą być problemy z oddychaniem, jak również chroniczne bóle, a także kłopoty z oddawaniem moczu.

Na koniec

Kłopoty ze snem stanowią powszechny problem w dzisiejszym społeczeństwie. Jeżeli doświadczasz bezsenności powinieneś jak najszybciej odnaleźć jej przyczynę, aby móc cieszyć się zdrowym snem zapewniającym Ci niezbędny wypoczynek.

Polityka prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram