1

5 sposobów na walkę z zaparciami

Organizm każdego z nas jest unikatowy, dlatego też, w wielu kwestiach nie można jednoznacznie określić, co w jego funkcjonowaniu mieści się w zakresie normy, a co nie. Właśnie tak sytuacja ma się z częstotliwością wypróżnień. Jednak, niezależnie od ilości wizyt w toalecie w ciągu dnia objawy zaparć są dla każdego takie same. Najczęściej zaparcia nie są spowodowane przez bardzo poważne przyczyny i można pozbyć się ich w prosty sposób przy pomocy metod możliwych do przeprowadzenia w domu.

Olej rycynowy

Olej rycynowy to substancja, dzięki której ze względu na jej silne właściwości przeczyszczające w skuteczny sposób możesz pozbyć się problemów z zaparciem. Cechuje go nieprzyjemny smak, dlatego najczęściej jest zażywany w połączeniu z czymś słodkim, na przykład z sokiem pomarańczowym. Oprócz tego, ze względu na to, że po spożyciu zaczyna działać bardzo szybko, lepiej nie zażywać go tuż przed pójściem spać.

Olej rybny

Olej rybny jest bogatym źródłem kwasów omega 3, które odgrywają znaczącą rolę w procesach trawiennych organizmu. Do organizmu możesz dostarczyć go dzięki spożywaniu mięsa ryb, ale także suplementów zawierających ten właśnie olej. Ważne jest, aby znać źródło, z którego pochodzi spożywane przez nas mięso rybne, ponieważ może być ono zanieczyszczone metalami ciężkimi.

Odpowiednie nawodnienie

Podobnie jak w przypadku kilku innych problemów zaparcia mogą być spowodowane przez nieodpowiedni poziom dostarczanej do organizmu wody. Jeśli przechodzisz przez bolesne zaparcie ważne jest, abyś dostarczał organizmowi dużo płynów, najlepiej abyś pił po prostu czystą wodę.

Unikanie niektórych pokarmów

Zaparcia mogą być spowodowane spożywaniem dużej ilości pokarmów bogatych w cukier, takich jak słodycze, a także biały chleb czy biały ryż. Dlatego warto pozbyć się ich ze swojej diety, lub poważnie zredukować ich spożycie.

Błonnik

Najbardziej znanym sposobem walki z zaparciami jest spożywanie błonnika pokarmowego. Jest on składnikiem wielu produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Ważne, żeby spożywać go w połączeniu z wodą, ponieważ zapewni ona jego przepływ przez układ pokarmowy. W przeciwnym razie błonnik może spowodować pogorszenie zaparcia. Na rynku dostępne są także suplementy diety zawierające błonnik, które koniecznie należy przyjmować z wodą.

Na koniec

Jak widać, istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi zaparciami. Jednak, jeśli cierpisz z powodu zaparć bardzo często, warto, abyś zastanowił się nad potencjalnymi przyczynami tego stanu i zmianą stylu życia.

Blog